din cartea Sfantul Teofan Zavoratul, Talcuiri din Sfanta Scriptura pentru fiecare zi din an, Editura Sofia, Bucuresti

Luni

“Frica de Dumnezeu ur??te nedrepta?ile”. (Pilde 8,13); iar dac? le ur??te, le alung?; iar dac? le alung?, sufletul se va cur??a de ele ?i ca atare, se  va ar?ta drept înaintea Domnului. Asta ?i este tot ce c?ut?m acum cu atâta osârdie. Înseamn? c? dac? vei rede?tepta în tine frica de Dumnezeu ?i o vei hr?ni, vei st?pâni cel mai puternic mijloc de a te vindeca. Frica de Domnul nu-?i va îng?dui s? p?c?tuie?ti ?i tot ea te va pune s? faci tot lucrul cel bun atunci când vei avea prilejul: ?i astfel vei împlini porunca: “fere?te-te de r?u ?i f? binele” (Ps.33,13), pe care o d? proorocul celor ce caut? via?a cea adev?rat?. Cum se poate ajunge la frica de Dumnezeu? Caut? ?i o vei g?si. În aceast? privin?? nu se poate spune : “fa a?a ?i pe dincolo”. Frica de Dumnezeu este o sim?ire duhovniceasc?, ce se z?misle?te în chip tainic în inim? din intorcerea ei c?tre Dumnezeu. Medita?ia ajut?, ajut? ?i sfor?area, dar aceast? sim?ire este dat? în fapt de Domnul. Caut-o, deci ca pe un dar ?i ?i se va d?rui; iar atunci când ?i se va d?rui, ascult-o f?r? s? cârte?ti, c?ci ea va îndrepta în tine toate nedrept??ile.

Mar?i

“Intelepciunea”, Dumnezeu-Cuvântul “?i-a zidit sie?i cas?”, Sfânta Biseric?, ?i în ea “a g?tit mas?”- cuvântul lui Dumnezeu ?i Sfintele Taine, mai ales Taina Trupului ?i Sângelui; ?i “a trimis slugile sale”, pe Sfin?ii Apostoli ?i pe urma?ii lor, ca s?-i cheme pe to?i la cin? Sa (Pilde 9, 1-8). Mul?i s-au adunat deja, dar al?ii sunt chema?i neîncetat, ca s? umple casa toat? - iar cina continu? f?r? încetare. Slav? Domnului, Care este atât de milostiv fa?? de noi! S? mergem, dar, to?i! S? intr?m în?untru, nimeni s? nu r?mân? la u??. În aceste zile de post este deosebit de puternic? chemarea, ?i deosebit de bogat? cina: dar este cu atât mai de neiertat s? te lipse?ti de cin?. Fiecare s?-?i sape în amintire urm?toarele cuvinte ale În?elepciunii: cei ce p?c?tuiesc împotriva Mea vat?m? sufletele lor” (Pilde 8,36) ?i s? se milostiveasc? de sine.

Miercuri

Este vrednic de luare-aminte faptul c?  În?elepciunea îi cheam? la Sine pe cei neîn?elep?i: “cel ce este neîn?elept s? se abat? la Mine” (Pilde 9,4). Înseamn? c? “de?teptii” nu au intrare în casa În?elepciunii, adic? în Sfânta Biseric?. Orice în?elepciune lumeasc? trebuie lep?dat? înc? de la intrarea în aceast? cas?. Pe de alt? parte, dac? toat? în?elepciunea ?i cuno?tin?a sunt numai în casa În?elepciunii, înseamn? c? în afara acestei case, în afara Sfintei Biserici nu este decât nebunie, ne?tiin?? ?i orbire. Minunat? rânduial? a lui Dumnezeu! Intrând în Biseric?, leap?d? mintea ta ?i vei deveni în?elept cu adev?rat; leap?d? lucrarea voii tale ?i vei începe s? lucrezi cu adev?rat; leap?d?-te ?i de tine insuti ?i vei devein cu adev?rat propriul st?pân. Ah, de-ar pricepe lumea în?elepciunea asta! Îns? îi este ascuns?. Neîn?elegând în?elepciunea lui Dumnezeu, lumea strig? împotriva ei, si pe minto?ii cei lipsi?i de minte continu? s?- i ?in? în orbirea lor.

?